aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Warto próbować sił w Research Challenge. Wywiad ze zwycięzcami
Warto próbować sił w Research Challenge. Wywiad ze zwycięzcami
25 PAŹDZIERNIK 2018 | CZWARTEK

Polskie uczelnie mogą poszczycić się nie tylko coraz lepszymi wynikami na arenie międzynarodowej, lecz także zaangażowaną młodzieżą. CFA Institute Research Challenge co roku przyciąga ambitnych i zdolnych studentów, którzy są w stanie poszczycić się umiejętnościami analitycznymi na najwyższym poziomie. Co daje im udział w tego typu konkursie? Rozmawiamy z Umą Shah i Tarasem Datsenko, członkami zwycięskiej drużyny, która reprezentowała Akademię Leona Koźmińskiego w edycji 2017/2018 CFA Institute Research Challenge.
Czego można nauczyć się dzięki udziałowi w CFA Institute Research Challenge?
Taras: Jedną z najcenniejszych lekcji była praca zespołowa: umiejętności słuchania, wykonywania przydzielonej nam pracy i gotowości do pomocy innym. Drugą korzyścią była możliwość znalezienia się pod skrzydłami mentorów, zarówno akademickich, jak i biznesowych, w moim przypadku byli to Julia Kavalenka i Michał Szemraj. Zawsze dbali o to, by odpowiednio skomentować nasze założenia, doradzić, jak ulepszyć nasz raport i prezentację. Wreszcie, udział w CFA Institute Research Challenge to szansa na rozwinięcie zdolności krytycznego spojrzenia i pragnienia, by nas raport jak najbliżej odpowiadał najwyższym standardom branżowym, które promuje CFA Society Poland.
Uma: Konkurs CFA Institute Research Challenge był doświadczeniem, które pozwoliło mi nauczyć się wiele nie tylko w zakresie technicznym i analitycznym, lecz także poprzez szlifowanie umiejętności miękkich. Otrzymałam wgląd do branży equity research oraz poznałam jej najlepsze praktyki. Miałam też okazję pracować w zespole z kolegami z uczelni i naszym doradcą akademickim oraz mentorem branżowym, którzy zawsze zapewniali ciekawą perspektywę i prowadzili przez kolejne stadia konkursu. Cały projekt pozwolił mi udoskonalić moje umiejętności rozwiązywania problemów i pomógł w podniesieniu pewności siebie.
Jakie jeszcze korzyści płyną z udziału w tym przedsięwzięciu?
Uma: Przede wszystkim otrzymuje się szansę na poszerzenie wiedzy o finansach i umiejętności prezentacji. Wszystko za sprawą pracy grupowej i wsparciu doświadczonych mentorów. Mamy możliwość przełożenia wszystkiego tego, czego uczyliśmy się na studiach, na praktykę. Poza tym, jest to świetny dodatek do CV, a jeszcze inną korzyścią jest networking, jaki dokonuje się pomiędzy uczestnikami, mentorami i członkami stowarzyszenia CFA, zarówno na etapie lokalnym, jak i regionalnym.
Jak długo trwały przygotowania do konkursu? Jak ocenilibyście poziom trudności Research Challenge? Która część konkursu przysporzyła najwięcej kłopotów?
Taras: Tak naprawdę nasze 4-miesięczne wyzwanie CFA Institute Research Challenge rozpoczęło się już na poziomie uczelnianych kwalifikacji. To właśnie wtedy nasza ekipa zdała sobie sprawę z tego, jaki jest spodziewany poziom trudności i odpowiedzialności w kolejnych etapach.
Uma: Jeśli chodzi o trudność, muszę przyznać, że konkurs został skonstruowany tak, że z jednej strony odczuwaliśmy, iż jest to wymagające przedsięwzięcie, a z drugiej otrzymaliśmy ogromną pomoc w postaci doradcy Faculty Advisor, mentora biznesowego, dostęp do serwisu Bloomberg. Wszystko to sprawiło, że zadanie nas nie przytłoczyło. To, co stanowiło dla nas największe wyzwanie, to jak szczegółowa musiała być nasza analiza, szczególnie biorąc pod uwagę dostępny limit czasu. Proces selekcji informacji pod kątem zwięzłości i przejrzystości naszego raportu rzeczywiście był nieco męczący. Również podmiotowość zawarta w procesie jego tworzenia była dla nas trudna do zdefiniowania.
Taras: Inną jeszcze kwestią była konieczność dokopywania się do kluczowych informacji w celu zrozumienia zawiłości biznesu analizowanej spółki oraz tego, jak udało jej się pokonać pewne przeszkody w przeszłości. Dzięki temu mogliśmy również przewidzieć kroki, jakie powinna podjąć, by umocnić się na pozycji lidera w przyszłości.
Czy udział w lokalnym i regionalnym etapie CFA Institute Research Challenge przekłada się na polepszenie zdolności prezentacji?
Taras: Etap prezentacji wyników podczas kolejno finałów lokalnych i regionalnych był jednym z najbardziej ekscytujących aspektów CFA Institute Research Challenge. Naszym zadaniem było zmieszczenie 4 miesięcy ciężkiej pracy w 10-minutowej prezentacji, co łatwo powiedzieć, a naprawdę trudno wykonać – pod koniec wyzwania każdy z członków mojej drużyny mógł mówić o analizowanej spółce godzinami!
Uma: To jeden z najistotniejszych aspektów konkursu. Musimy popracować nad umiejętnościami miękkimi na tyle, by być w stanie zaprezentować wyniki naszej pracy przed wysoko wykwalifikowanymi członkami CFA Society. Każdy z nas ciężko pracował nad autoprezentacją, modulacją głosu, mową ciała, tak by finalnie wypaść jak najlepiej – z pewnością wykorzystamy te umiejętności w dalszej karierze.
Czy konkurs sprostał Waszym oczekiwaniom?
Uma: Myślę, że nawet je przewyższył. Podjęłam się tego zadania, ponieważ szukałam wyzwania i czegoś wartościowego do zrobienia w wolnym czasie, ale konkurs okazał się czymś znacznie większym. Ukończyłam go nie tylko z poszerzoną wiedzą, lecz także ze znakomitym doświadczeniem i siecią kolegów, z którymi być może kiedyś będę miała okazję pracować.
Czy Research Challenge to ważna i cenna inicjatywa studencka?
Taras: Zdecydowanie tak. CFA Institute Research Challenge to świetnie zaprojektowany I przeprowadzony konkurs dla młodych osób o wysokich inspiracjach, który pozwala na skonfrontowanie rzeczywistości z nakazami biznesu. Jedyną rzeczą, nad którą warto się zastanowić przed wystartowaniem, jest pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić kilka miesięcy życia na zaangażowanie się w konkurs, dostarczanie wyników pod presją, zarówno czasu, jak i tą psychologiczną. Ci, których to nie odstrasza, otrzymają wspaniałą nagrodę: doświadczenie i możliwość spotkania z ludźmi o otwartych głowach, co przełoży się na życie zawodowe w przyszłości.